odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Senát

Senát si znova připomíná výročí krvavého potlačení povstání tibetského lidu

Senát si znova připomíná výročí krvavého potlačení povstání tibetského lidu

10.03.2023

Horní komora Parlamentu se opět připojila k akci Vlajka pro Tibet. Z rozhodnutí předsedy Senátu Miloše Vystrčila zavlála tibetská vlajka na budově Kolovratského paláce již potřetí. Letos tak připomíná 64. výročí násilného potlačení povstání tibetského lidu proti čínské okupaci ve Lhase.

„Vlajka Tibetu, která dnes visí na sídle Senátu, je pro mě symbolem podpory všech lidí, kteří chtějí žít ve svobodě,“ řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Předseda neformální senátní Skupiny přátel Tibetu Přemysl Rabas k vyvěšení vlajky uvedl: „Už přes rok velmi zblízka vidíme, jak se Rusko snaží samostatnou Ukrajinu okrást o svobodu a území. Tibet je sice o několik tisíc kilometrů dál, ale jako demokraté přirozeně podporujeme ty, kterým je upírána svoboda, ať se to děje kdekoliv na Zemi.“

Předseda senátního školského výboru Jiří Růžička dodal: „Vzhledem k tomu, jaké Senát zastává hodnoty, je naší povinností upozorňovat na porušování lidských práv a svobod, což je v kontextu trvající války na Ukrajině obzvlášť aktuální. Tibeťané vedou každodenní boj o prosté bytí a sebezachování celé vlastní kultury, kterou Čína systematicky a chladnokrevně ničí již desítky let. Hlasitá podpora autonomie Tibetu tak není jen symbolickým aktem. Nesmíme mlčet, když se děje bezpráví.“

Senát se k tématu podpory Tibetu vrací opakovaně. V minulém roce se mj. konala na půdě horní parlamentní komory konference k řešení krize v Tibetu, místopředseda Jiří Oberfalzer vedl s tibetskou exilovou vládou jednání přímo v indické Dharamsale, v sídle Senátu pak také přijal předsedu Ústřední tibetské správy Penpu Tseringa a ženevskou zástupkyni Jeho Svatosti dalajlámy Thinlay Chukki.

Vlajka pro Tibet je každoroční mezinárodní kampaň konaná vždy 10. března na výročí Tibetského národního povstání, jejímž cílem je poukázat na porušování lidských práv v Tibetu formou vyvěšení tibetské vlajky.


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu