odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Senát

Český Senát přivítal nového slovenského premiéra Eduarda Hegera

Český Senát přivítal nového slovenského premiéra Eduarda Hegera

15.04.2021

Předseda Senátu Miloš Vystrčil se v Hlavním sále Valdštejnského paláce setkal s nově jmenovaným předsedou slovenské vlády Eduardem Hegerem, který se podle zavedených zvyklostí vydal na svou první zahraniční cestu do České republiky. V delegaci Hegera doprovázeli slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok a ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský.

„Oceňuji, že jste se v takto významné sestavě hned po převzetí úřadu vydal k nám do České republiky, velmi si této tradice vážíme,“ řekl Miloš Vystrčil v úvodu oficiálního přijetí.

V Senátu slovenskou delegaci přivítali rovněž 1. místopředseda Senátu Jiří Růžička, místopředsedkyně Jitka Seitlová, místopředseda Jiří Oberfalzer, předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer a místopředseda Výboru pro záležitosti EU David Smoljak.

Společnou debatu Miloš Vystrčil otevřel nejprve k aktuální situaci na ukrajinsko-ruských hranicích. Česká i slovenská strana se jednoznačně shodla, že současný stav je velmi znepokojující a Ukrajinu je potřeba maximálně podpořit.

„Pro nás je to velmi bytostné téma, i proto, že Ukrajina je náš přímý soused. Má naši plnou podporu z hlediska celistvosti a integrity. Je velmi důležité napomoci deeskalaci konfliktu. Společný postup je určitě účinnější, tak mě těší, že postoj máme v tomto identický,“ podotkl slovenský premiér Eduard Heger.

Dalšími tématy diskutovanými v Senátu byly dopady pandemie na školství, otázka smysluplného směřování regionální spolupráce v rámci Visegrádské skupiny či postup vakcinace v obou zemích.

Sue Nguyen, www.senat.cz


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu