odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Senát

Otevřený dopis premiéru Babišovi

Otevřený dopis premiéru Babišovi

07.04.2021

Zástupci Senátu a Poslanecké sněmovny se společně obracejí na premiéra Andreje Babiše, aby neodvolával ministra školství Roberta Plagu. Považují to za hrubou chybu, která by měla negativní dopad na fungování škol.

Vážený pane premiére,

S velkým znepokojením reagujeme na médii avizovaný záměr odvolat ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagu. Tuto informaci považujeme za velmi problematickou – přichází totiž ve chvíli, kdy je třeba udržet v oblasti školství co nejvyšší míru stability a důvěry. Pro tento případný krok nenacházíme žádné relevantní důvody. V tom se shodujeme se zástupci celé řady profesních organizací, které už vyjádřily s možným odvoláním ministra Plagy svůj zásadní nesouhlas.

Samozřejmě i my sdílíme obavy z dopadů, které má dlouhodobé uzavření škol na žáky, jejich rodiče, i na samotné učitele. Příslušná protiepidemická opatření, která se tak výrazně dotkla i vzdělávání, nevznikala ovšem na ministerstvu školství, ale všechna vycházela z návrhů, které připravovalo ministerstvo zdravotnictví a schvalovala je vláda jako celek. Vláda, v jejímž čele stojíte Vy, a nesete proto za její kroky hlavní odpovědnost.

Vážený pane premiére, vyzýváme Vás tímto, ve shodě s většinou odborné veřejnosti, abyste revidoval záměr odvolat ministra školství Roberta Plagu. Vzhledem k tomu, že jistě i Vy podporujete snahu o rychlý návrat žáků do škol, by odvolání ministra školství, který se dlouhodobě snaží o totéž, zcela postrádalo smysl. Takový krok by nejen snížil důvěru veřejnosti ve vzdělávací systém, ale zároveň by přispěl k nežádoucí destabilizaci společnosti v boji s pandemií.

Jiří Drahoš, předseda senátního výboru pro vzdělávání
Jiří Růžička, 1. místopředseda Senátu
Vít Rakušan, předseda hnutí STAN
Zdeněk Nytra, předseda senátorského klubu ODS a TOP09
Petr Holeček, předseda senátorského klubu Starostové a nezávislí
Petr Gazdík, místopředseda poslaneckého klubu Starostové a nezávislí
Marek Výborný, místopředseda podvýboru pro regionální školství


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu