odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Aktuality z Prahy 6

Krásný den z hermeticky uzavřeného Hradu. Na výzvu k otevření prezident už ani neodpovídá

Krásný den z hermeticky uzavřeného Hradu. Na výzvu k otevření prezident už ani neodpovídá

02.02.2021

Budou to brzy už rovné čtyři měsíce, co je areál Pražského hradu i zámecký park v Lánech zcela uzavřen pro veřejnost. Prezident odpočívá v lánském zámku a dočasní obyvatelé Hradu mají klid na práci. Jen občas hradní mluvčí Ovčáček na Twitteru popřeje „krásný den, milí přátelé“ a vzkaz doplní fotografií liduprázdného nádvoří.

Dřevěné budky pro členy hradní stráže osiřely, jen za Branou gigantů se prochází voják v maskáčích se samopalem. O pár metrů vedle sice zůstávají v pohotovosti u detekčního rámu policisté, ale cedule varuje, že tudy už cesta dál nevede. Po dobu vyhlášení nouzového stavu je areál Pražského hradu pro veřejnost uzavřen. Tečka.

Už od 12. října 2020 sem nesmí ani noha. Ani turistů, ani Pražanů, kteří si třeba jen chtějí zpestřit cestu a prostě jen procházejí. Nesmí sem ani věřící, bohoslužby z chrámu svatého Víta pro veřejnost nejsou, vysílají se na internetu.

Od prezidenta žádná odpověď

Koncem roku se – vedle rozhořčení běžných občanů – na prezidenta republiky (který více času než na Hradě tráví na zámku v Lánech) otevřeným dopisem obrátil senátor Jiří Růžička a místostarosta Prahy 6 Jan Lacina. Dne 31. prosince 2020 mu napsali, že úplné uzavření části města považují za naprosto nestandardní, nepřijatelné a chápou ho jako výraz zvůle a neúcty nejen k obyvatelům Prahy, ale i k občanům celého Česka, a prezidenta vyzvali, aby Hrad opět vrátil české veřejnosti.

Zatímco u podobné výzvy, kdy o dva roky dříve žádali o odstranění zátarasů a kontrol, dostali alespoň nějakou odpověď (ve stylu nic se měnit nebude), tentokrát na reakci i po více než měsíci stále marně čekají.

„Na Pražském hradě se opravdu nic nezměnilo a ani ta sebemenší odpověď nepřišla. Ale ať prezident odpoví nebo ne, šance na otevření Hradu je víceméně rovna nule,“ říká senátor Růžička o výzvě, v níž upozornil na to, že "v areálu Pražského hradu určitě nehrozí nákaza covidem víc než kdekoli jinde v České republice".

Se situací se ale nechce smířit a do dalšího protestu chce přizvat například i politiky z Prahy 1 či senátorku za Prahu 1 Miroslavu Němcovou. Ta se ke snahám Hrad konečně znovu otevřít hlásí.

„Chceme udělat další krok, novou výzvu, kterou by podepsalo víc lidí. Upřímně řečeno žádná jiná možnost než právě apel asi není. Sama jsem na to upozorňovala v Senátu už někdy vloni v listopadu při debatách o vládních opatřeních. Uzavření celého Hradu ze strany pana Mynáře je nelogické,“ říká poměrně diplomaticky Němcová.

Hlavně to zdravíčko

Podle vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře „na prvním místě zůstává zajištění zdraví a bezpečnost návštěvníků“.

"Je nutné vycházet z celkové povahy a smyslu opatření, jejichž aplikací bychom neměli vytvářet situace jdoucí proti smyslu zdravotní prevence. Například přeplněná nádvoří a fronty za přísné regulace vstupu do návštěvnických objektů," vysvětluje Mynář poněkud šroubovaně na oficiálních stránkách Pražského hradu.

S tím, jak vláda opakovaně žádá parlament o prodloužení nouzového stavu, je zjevné, že Hrad zůstane i nadále otevřen jen pro pár vyvolených.

Zdroj: hlidacipes.org; Robert Břešťan
Celý článek naleznete zde: Odkaz na článek


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu