odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Aktuality z Prahy 6

Spory o rozšíření pražského letiště

Spory o rozšíření pražského letiště

22.07.2020

Nová paralelní dráha na pražském Letišti Václava Havla možná nebude. Už koncem června povolovací proces pozastavil krajský soud, aktivisté od začátku protestují proti možnému hluku a ze strany pražských politiků i některých senátorů se ozývají hlasy, aby letiště výstavbu nové ranveje přehodnotilo.

Iveta VÍTOVÁ, moderátorka
Nová paralelní dráha na pražském letišti Václava Havla možná nebude. Koncem června pozastavil krajský soud povolovací proces.

Petr SUCHOŇ, moderátor
Aktivisté od začátku protestují proti možnému hluku a ze strany pražských politiků i některých senátorů se ozývají hlasy, aby letiště výstavbu nové runwaye přehodnotilo.

Dominika JANOCHOVÁ, redaktorka
O rozšíření pražského letiště se mluví už nějaký ten pátek. Plánovat se začalo v roce 2017 a od té doby stavbu provázejí kontroverze. Obyvatelům z okolí se totiž nelíbí, že by se letadla a hluk z nich přiblížily o zhruba 1,5 kilometru. Výstavba nové dráhy by teď mohla narazit i na pražském magistrátu.

Petr HLUBUČEK, náměstek primátora pro oblast životního prostředí /STAN/
Dle mého názoru ve chvíli, kdyby se tato dráha postavila a zprovoznila, mělo by to enormní negativní vliv na život Pražanů. Především by se zvýšily hluková emisní zátěž a tím by se zhoršila kvalita života v Praze.

Dominika JANOCHOVÁ, redaktorka
V posledních týdnech se kvůli koronavirové pandemii provoz na letišti téměř zastavil a rozjezd je pozvolný. Sílí tak hlasy, že by se situace mělo využít a provoz na letišti vrozeně utlumit dlouhodobě. Začít by se prý mohlo tím, že se škrtne plánovaná nová dráha.

Jiří RŮŽIČKA, senátor /nestr. za TOP 09/
Tím, že postavíme dráhu jednu novou, paralelní ještě blíže ke středu města, tak rezignujeme na spoustu věcí. V první řadě rezignujeme na jakékoliv koncepční řešení dopravní situace v našem státě. Celá Evropa směřuje k vysokorychlostním železnicím. My jsme se rozhodli budovat jednu novou dráhu.

Dominika JANOCHOVÁ, redaktorka
Podle zástupců Letiště Václava Havla paralelní dráha pro provoz nezbytná. V následujících letech se totiž očekává nárůst letecké dopravy a také zvyšující se poptávka po létání.

Martin KOLOVRATNÍK, poslanec /ANO/
Zhruba do roku 40 se množství přeprav nebo množství lidí, kteří chtějí létat, může až zdvojnásobit nad Evropou a ta kapacita pražského letiště i po dvojitém rozšíření by v tom ideálním případě nikdy tu poptávku neuspokojila.

Roman Pacvoň, mluvčí Letiště Václava Havla
Aby pražské letiště zůstalo moderní, aby zůstalo bezpečné, pohodlné pro cestující, aby jim mohlo nabízet letecká spojení, která očekávají a která chtějí, je potřeba letiště rozšiřovat, je potřeba letiště stavět. Bez moderního, funkčního a bezpečného mezinárodního letiště se neobejde žádná prosperující ekonomika na světě.

Dominika JANOCHOVÁ, redaktorka
Výstavba už ale narazila i u krajského soudu. Ten chce překontrolovat její ekologickou náročnost. Dominika Janochová, televize Nova.

ZDROJ: TV Nova, Televizní noviny, 22. 7. 2020, Zpráva 9


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu