odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Aktuality z Prahy 6

Slavnostní odhalení pamětní desky generálmajora Josefa Dudy na Gymnáziu Jana Keplera

Slavnostní odhalení pamětní desky generálmajora Josefa Dudy na Gymnáziu Jana Keplera

30.06.2020

1. místopředseda Senátu PČR Jiří Růžička a dlouholetý ředitel Gymnázia Jana Keplera na Praze 6 se zúčastnil slavnostního odhalení pamětní desky generálmajora Josefa Dudy.

Dobré poledne,

je 30. června - v obvyklých letech poslední den běžného školního roku. Bohužel posledních pár měsíců ve zcela běžných podmínkách nežijeme. A tak proto tady dnes odhalí pamětní desku českému letci generálmajoru Josefu Dudovi pouze dospělí, bez studentů GJK. Mám radost, že pamětní deska na naší škole bude, ale mrzí mě, že tady současní žáci školy nejsou.

Je totiž mimořádně důležité, aby právě mladá generace věděla o myšlenkách, postojích a hlavně činech lidí, kteří pomáhali jejich zemi budovat a v dobách nebezpečí za ni dokázali i bojovat.

Nevím, jestli si to všichni uvědomujeme, ale na Praze 6 máme na tyto skvělé lidi památníků několik. Asi před třemi lety jsem se vracel koncem března do školy právě od pietního aktu u tohoto památníčku na Prašném mostě a cestou mě doběhl jeden náš student. Říkal, že chodí do školy pěšky z Dejvic každý den a že teprve dnes si všimnul, že tam vlastně ten pomníček stojí. A jestli prý mu k tomu můžu něco říct. Řekl jsem a rád.

Ode dneška bude tato deska našim studentům připomínat, že do jejich školy chodil před více než stoletím malý kluk, z kterého vyrostl velký bojovník za svobodu a demokracii v naší zemi. Účastník domácího i zahraničního odboje, vysoký spojenecký velitel RAF. Člověk jasných názorů a postojů, statečný, náročný a přísný sám na sebe i lidi kolem něj.

Snad právě proto letecké bitvy 2. světové války přežil a mohl budovat poválečnou Československou armádu. Ne na dlouho! Po únorovém převratu v roce 1948 se těm, kteří za tuto zem bojovali, nasazovali životy a umírali, odvděčil nový režim tím, že je zostudil, potrestal, profesně znemožnil… Stejný osud postihl i generála Dudu a trvalo dlouhá desetiletí, než mu stát vrátil čest a jeho zásluhy ocenil. On sám se toho už nedožil.

Pamětní deskou, kterou jsme před chvílí odhalili, splácíme dluh nejen generálu Dudovi, ale vlastně jedné generaci statečných lidí. Je nesmírně důležité, aby o nich a jejich postojích věděla i mladá generace, tedy žáci, kteří do gymnázia chodí dnes.

Potřebují to stejně, jako my všichni. Bez minulosti totiž není žádná budoucnost!


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu