odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jirí Ružicka - Fotogalerie

Shromáždění Všichni jsme lidi

10.04.2022

Senát hostil ve Valdštejnské zahradě shromáždění s názvem Všichni jsme lidi, které bylo součástí již 19. ročníku akce Kulturou proti antisemitismu.

Pozdrav 1. místopředsedy Senátu PČR Jiřího Růžičky Vážená paní velvyslankyně, vážená paní Erbenová, vážení pamětníci, vážené dámy, pánové, milí hosté,

je mně ctí a potěšením přivítat účastníky pochodu na půdě Senátu na shromáždění „Všichni jsme lidi“, které je součástí již 19. ročníku akce Kulturou proti antisemitismu.

Evropa byla vybudována na křesťansko-židovských kořenech a tyto kořeny můžeme ochránit pouze tehdy, pokud o ně budeme neustále pečovat, budeme je pěstovat a upozorňovat na to, že jsou základní hodnotou evropské civilizace.

Na podzim minulého roku jsem několikrát navštívil Kyjev. Jedna z těch návštěv se týkala připomenutí 80. výročí jedné z nejděsivějších událostí 2. světové války – zavraždění 33 tisíc ukrajinských občanů židovské národnosti v Babim jaru. Vedl jsem malou českou senátní delegaci na akci, kde byli prezident Zelenský, ale i prezidente Izraele a především Německa. Byla to první návštěva německého prezidenta na tomto místě. Jeho slova o odpuštění nezněla strojeně! A byla velice důležitá.

Naše historie nám totiž velice dobře ukázala, jak dokáže nenávist proti sobě postavit lidi, kteří po staletí žili vedle sebe. Jak vyhraněný nacionalismus dovedl Evropu a později celý svět do nejkrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva. Jak dokázala zvítězit zvůle, násilí a ideologie, kvůli které v rámci systematického pronásledování a vyvražďování přišlo o život na 6 milionů lidí především židovské národnosti.

Pár měsíců po naší návštěvě ruský agresor tento památník těžce poškodil… Poškodil památník holoucaustu - Babí jar.

Nenávist a zlo má totiž mnoho podob. Měli bychom proto mít na paměti, že na začátku historických katastrof vždy stojí nezájem, nepochopení, zbabělost či strach z nebezpečí, které se blíží.

Chci věřit, že dnes si toto nebezpečí moc dobře uvědomujeme, že se mu dokážeme postavit a jako civilizovaná Evropa nedopustíme, aby se historie opakovala.

Dámy a pánové, vítejte na půdě českého Senátu.

Shromáždění Všichni jsme lidi Shromáždění Všichni jsme lidi Shromáždění Všichni jsme lidi
Shromáždění Všichni jsme lidi Shromáždění Všichni jsme lidi Shromáždění Všichni jsme lidi

Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu