odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jirí Ružicka - Fotogalerie

Odhalení pamětní desky generálmajora Josefa Balabána

04.06.2021

Hrdinu II. světové války, významného československého legionáře, důstojníka prvorepublikové armády a příslušníka odbojové organizace Obrana národa a její zpravodajsko-sabotážní skupiny známé jako Tři králové a dobříšského rodáka Josefa Balabána od pátku připomíná na jeho rodném domě pamětní deska.

Její slavnostní odhalení se uskutečnilo 4. června odpoledne za podpory rodiny Colloredo-Mansfeld, Ministerstva obrany ČR a za účasti Armády České republiky. Při akci tak byla přítomna čestná stráž a vojenská hudba Posádkového velitelství Praha, a k vidění byla statická ukázka 152mm samohybné kanónové houfnice DANA 13, dělostřeleckého pluku Jince a uskutečnil se průlet dvojice letounů JAS-39 Gripen 21. základny taktického letectva Čáslav.
Pamětní desku má Josef Balabán u hájovny nedaleko Dobříše, kde se před 127 lety narodil. „Jeho osud je příkladem neochvějné morálky a lidské statečnosti. Za I. světové války československý legionář, za II. světové války vedoucí odbojové skupiny Tři králové. Vrcholem jejich akcí byl úspěšný bombový útok na německé ministerstvo letectví a útok na vlak Heinricha Himmlera,“ připomněl krajský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Václav Švenda. Ten se akce zúčastnil společně se starostou i místostarostou Dobříše Pavlem Svobodou a Tomášem Vokurkou, dále pak se senátorem Jiřím Růžičkou, poslankyní Janou Černochovou či s krajským radním pro oblast zdravotnictví Pavlem Pavlíkem.
Zdroj: zpravypribram.cz

Odhalení pamětní desky generálmajora Josefa Balabána Odhalení pamětní desky generálmajora Josefa Balabána Odhalení pamětní desky generálmajora Josefa Balabána
Odhalení pamětní desky generálmajora Josefa Balabána Odhalení pamětní desky generálmajora Josefa Balabána Odhalení pamětní desky generálmajora Josefa Balabána

Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu