odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jirí Ružicka - Fotogalerie

Setkání s předsedou Ústřední tibetské správy Lobsangem Sangayem

15.10.2019

1. místopředseda Senátu Jiří Růžička během setkání věnoval předsedovi Ústřední tibetské správy Lobsangu Sangayovi skleněnou sošku lva, který je českým státním symbolem. Setkání se zúčastnili také další senátoři a senátorky včetně místopředsedkyně Miluše Horské, místopředsedy Jana Horníka či senátora Přemysla Rabase, který je zároveň předsedou Skupiny přátel Tibetu.

Vážený pane předsedo tibetské exilové vlády,
vážené senátorky a senátoři,
vážené poslankyně a poslanci,
vážení představitelé Magistrátu hl. m. Prahy,
vážení přátelé Tibetu,
vzácní a milí hosté,

letos v březnu jsme si připomněli 60. výročí vystoupení Tibeťanů proti čínské vojenské okupaci. Stovky vlajek, které jako připomínka těch událostí zavlály na školách, úřadech i radnicích, byly věnovány lidem malého, houževnatého národa, který v dalekých horách, stranou zájmu světa, zoufale bojuje nejen o svobodu a právo rozhodovat o sobě, ale vlastně o své zachování.

Kdo jiný by měl Tibeťanům rozumět víc než my! My, kteří si za pár týdnů připomeneme, že jsme svoji svobodu získali zpět před třiceti lety až po dlouhých desetiletích útisku a nadvlády silné mocnosti na východ od nás! Svými sympatiemi k Tibetu si tak připomínáme nesamozřejmost a křehkost vlastní svobody, pocit spolupatřičnosti k těm, kdo nám pomáhali, ale i k těm, jimž bychom nyní měli pomoci my.

Za tu dobu jsme se naučili, že lidská práva jsou nedělitelná, jako je nedělitelný život. Jejich ohrožení totiž zakládá nebezpečnou představu, že upřít právo se tu a tam může tomu silnějšímu vyplatit. Nemůže a my se musíme zlu bránit.

Každý apel má ale pouze takovou váhu, jakou silou je podepřen. Nenechme proto tuto vzácnou chvíli, kdy vítáme poprvé na půdě Senátu Parlamentu ČR představitele malého a statečného národa, rychle odplynout. Je to totiž mimořádně důležitý moment pro oba naše národy. Vítejte, pane předsedo, na půdě Senátu Parlamentu ČR!

Setkání s předsedou Ústřední tibetské správy Lobsangem Sangayem Setkání s předsedou Ústřední tibetské správy Lobsangem Sangayem Setkání s předsedou Ústřední tibetské správy Lobsangem Sangayem
Setkání s předsedou Ústřední tibetské správy Lobsangem Sangayem Setkání s předsedou Ústřední tibetské správy Lobsangem Sangayem Setkání s předsedou Ústřední tibetské správy Lobsangem Sangayem

Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu