odsazeni

Jiří Růžička - Senátor

Jiří Růžička

Jiří Růžička - Aktuality

Veřejné školy podléhají zákonu o svobodném přístupu k informacím

Veřejné školy podléhají zákonu o svobodném přístupu k informacím

05.06.2024

Veřejné školy jsou povinnými subjekty podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím.

Během nedávných reportáží z oblasti školství vznikla otázka, zda je škola ze zákona povinná odpovídat na dotazy rodičů související s výukou jejich dětí a materiály používanými při výuce. Položili jsme proto v souvislosti s touto problematikou dotazy ministerstvu školství, škole, právním expertům a členům parlamentních výborů.

Předseda senátního výboru pro vzdělávání deníku sdělil, že školy mají povinnost poskytovat informace podle zákona 106 týkající se jejich činnosti. „Uvedený zákon se tedy vztahuje i na výukové materiály, které školy používají,“ uvedl senátor Mgr. Jiří Růžička (TOP 09).

„Pokud je žádost o poskytnutí výukových materiálů v souladu s veřejným zájmem a nezasahuje do práv třetích osob, měla by škola tyto materiály poskytnout,“ píše senátor s tím, že existují „výjimky“ v případě materiálů chráněných autorským právem, osobních informací studentů a podobné.

Při spolupráci škol s neziskovými organizacemi je podle předsedy senátního výboru pro vzdělávání nutné, aby „školy dbaly na transparentní spolupráci, etické zásady a to, aby spolupráce probíhala na základě relevantních právních předpisů a regulí“.

„Škola by měla poskytnout informace nebo umožnit nahlédnutí do materiálů, pokud k tomu není zákonný důvod pro odmítnutí,“ píše senátor Růžička. „Doporučuji se v případě pochybností ze strany rodičů obrátit na Českou školní inspekci“.

Celý článek si můžete přečíst na webu Epoch Times zde: Odkaz na článek


Aktuality z volební kampaně do Senátu

Aktuality z volební kampaně do Senátu